قرآن بخوان تا می توانی شاید فردا نتوانی ....

معرفی یک کتاب

 جوانی می گفت :به من می گویند؛ با قرآن کار کن ؛با نهج البلاغه کار کن ؛با صحیفه کار کن ؛برداشت کن .من همه این ها را باز می کنم ؛می خواهم از آن ها برداشت کنم؛ اما نمی دانم ازکجا؟هیچ نمی دانم برای چه؟

البته می توانم ببافم .می توانم به آیه ها که بی روحند ؛جان بدهم .می توان با رنگ خودم این ها را رنگ بزنم .اما مگر من بی رنگ شده ام که رنگ قرآن بگیرم ؟تا صبغه الله را بیابم ؟من از رنگ ها و وارنگ ها خسته شده ام که به قرآن پناه آورده ام و در هر حال شکست خورده و دست خالی ام ...

این همه ابتذال و غوغا ؛ضرورت محدودیت ها را برایم ملموس کرده اندو این همه بی باری و سرگردانی ؛ضرورت آموزش را ؛برایم مشخص کرده اند.من در جستجوی حدها و مرزها؛ و به دنبال ؛آموزگارها و مرزها و به دنبال آموزگار و مرزبانی هستم. آیا به مقصود می رسم؟

این فریاد از گلویی است که فریاد نسل ماست ؛نسلی که به قرآن رو آورده ؛اما راه را نمی داند. گاهی با واژه ها کار می کند ؛گاهی با آیه ها ؛گاهی با اشاره ها و رمزها ؛گاهی موضوعی کار می کند....این نسل گرفتار سرگردانی است ؛آموزش می خواهد و اسیر تناقض است راه حلی می جوید .

تناقص میان قرآن و قرآن   /   تناقض میان قرآن وسنت /

تناقض میان سنت و سنت  /   تناقض میان قرآن و عینیت /.........

 ........

...........

.....در بالا  قسمت هایی از کتاب   روش برداشت از قرآن   نوشته :علی صفایی حایری انتشارات هجرت  را برای شما گذاشتم .دوستان عزیزم : می خواستم این کتاب  را به شما معرفی کنم که مدت کوتاهی است  با آن آشنا شده ام و راهنمای من برای ارتباط هر چه بیشتر با قرآن بوده است.مدتی پیش در  کتابخانه مجازی سایت (گرداب)    http://www.seapurse.com آدرس این کتاب را پیدا کردم .اگر خریداری کتاب به دلایل مختلف برایتان مقدور نیست  لینک مربوط برای دانلود کتاب   روش برداشت از قرآن     را برایتان در زیر می آورم :

http://www.seapurse.com/books.php?Serial=RaveshQuran

دانلود این کتاب بسیار راحت و سریعا کتاب در اختیار شما قرار خواهد گرفت .هرچند که داشتن کتاب خالی از لطف نیست و برای خود من در دست گرفتن و خواندنش لذت بخش تر است . خواندن این کتاب به کسانی  که دوست دارند خود از قرآن برداشت کنند و به آسانی بر قرآن تسلط پیدا کنند توصیه می شود  و طبق گفته  نویسنده این کتاب برای رسیدن به روش  های  برداشت از قرآن احتیاج به یک عمر( صرف کردن وقت ) ندارند .

نکته ای که لازم است بدانید :

نویسنده این کتاب از تخلص عین .صاد برای معرفی خود استفاده کرده که حروف اول نام و فامیل او بوده است .به دلیل نزدیکی طرز نوشتار و نگاه این نویسنده  به دکتر علی شریعتی گاهی  کتابهای این نویسنده  با کتابهای دکتر علی شریعتی اشتباه گرفته می شوند .  اکثریت مردم ؛ نویسنده کتاب روش برداشت قرآن را به غلط  دکتر شریعتی می پندارند.

 برای خواندن پیش گفتار این کتاب بر روی  لینک سایت مربوطه کلیک  کنید

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٧/٢٦ -

20 مهر 1387 و یادمان حافظ و....قرآن

 

عشقت رسد به فریاد گر خود ، بسان حافظ

قرآن ز  بر   بخوانی ،  با   چارده    روایت

 

تاثیر قرآن بر برنامه های زندگی انسان بر هیچ کس پوشیده نیست و در این رابطه بسیار گفته و نوشته شده است ....

اما شاید از تاثیر آن بر ایجاد هنر ی  پویا و بی همتا و ماندگار کمتر سخن گفته شده ...

استادی فرهیخته در زمینه علم شعر می گفت :اگر مانوس با قرآن باشید ،قرآن در اشعار شما ،اثر خود را ،به زیبایی خواهد گذاشت .این معجزه ، در هنگام خلق و زایش تصویرشعر اثر خود را (بر تفکر ،کلمات ، موضوع و روان بودن تصویرشعر )خواهد گذاشت .

و اکنون نیز اشعار سعدی، حافظ ، مولوی ،شهریار...وبسیاری دیگر به روشنی گویای این مطلب است .و مگر نه آنکه، شعر های این شاعران بهترین هاست برای خوانده شدن با  موسیقی های اصیل و سنتی کشورمان ،ایران؟ که هر دو این هنر (شعر و موسیقی سنتی ایرانی )به شناساندن یکدگر، کمک می کنند.

پیشتر از این نیز در یکی از پست هایم( تصویری قرآنی از سهراب سپهری ) از تاثیر قرآن ،بر این شاعردارای سبک ،حرفهایی داشتم .

و حافظ خوش کلام ما خود نیز در میان اشعارش به داشتن قرآن در سینه مباهات کرده و اصل هنر  بی همتای خویش را همه از قرآن می داند:   

 ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ

      به قرآنی که اندر سینه داری .....      و

صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ

     هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم ......

یاد  و خاطر خواجه شمس الدین محمد بن محمد (حافظ شیرازی ) گرامی باد.

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٧/٢٠ -

بد نیست بدانید

 

آیا تا بحال در سایت های جستجوگر یاهو و گوگل درباره اسلام جستجو کرده اید؟

شاید شما هم متوجه شده اید که در سایت های جستجوگر مثل گوگل و یاهو ، وقتی درباره اسلام به جستجو می پردازید،به جای آن که سایت های کشورهای اسلامی را نشان بدهد ،سایت های ضد دینی را به نمایش می گذارد تا شما وارد سایت دیگری شوید واطلاعات نادرستی به دست بیاورید.

شمار سایت هایی که ضد اسلام می نویسند،آن قدر زیاد است که شاید باور نکنید .در بررسی هایی که دانشگاه الازهر داشته،بیش از ده هزار سایت اینترنتی سرگرم فعالیت تخریبی علیه اسلام،قرآن و مسلمانان هستند .این بررسی که به وسیله دکتر سید مرعی،استاد دانشگاه الازهر،انجام شده،نشان می دهد برای این سایت ها در سال بیش از یک میلیارد دلار هزینه می شود و به سایت های اینترنتی اسلامی که تعداد آن ها بیش از دویست سایت نیست ،سالانه یک میلیون دلار بودجه داده می شود .

در این بررسی ها،تاریخچه تاسیس سایت های ضد اسلامی از سال ١٩٨٠میلادی مورد کاوش قرار گرفته و این نتیجه به دست آمده: که برخی از سازمان های صهیو نیستی،جزو اولین نهادهایی بودند که به اهمیت بهره گیری از اینترنت برای نشر افکار ضد اسلامی شان پی بردند .هدف این سایت ها وارونه جلوه دادن اسلام به مسلمانان و دیگر مردم دنیاست.

در این سایت ها به پیامبر اسلام (ص)و ائمه معصومین (ع) اهانت شده و حتی نوشته های دروغین با نام قرآن منتشر شده است.برخی سایت های اینترنتی،کلمات و عبارات قرآنی را به خطوط عربی و به شکل خوک،سگ ودیگر حیوانات ،در صفحه اصلی خود درج می کنند.از سوی دیگر برخی از سایت ها مدام مسلمانان را به ارتکاب اعمال تروریستی،خون ریزی و نژادپرستی متهم کرده و در این میان،سایت های اخلاقی و مستهجن،اقدام به درج آیات قرآنی در اطراف صفحه اصلی خود می کنند.تمام تلاش این سایت ها این است که مسلمانان و غیر مسلمانان وقتی درباره اسلام مطالعه می کنند،به اطلاعات نادرست دست پیدا کنند.از همه راه ها برای مبارزه با اسلام استفاده می شود،در حالی که ما در برابر هجوم رسانه ای و اطلاعاتی آن ها ساکت نشسته ایم ....... 

ما که مسلمانیم چه می کنیم؟نیز در روح مان را بر قرآن می بندیم حتی بازش نمی کنیم ببینیم خدا برایمان چه در نظر گرفته است؟

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٧/۱٩ -

هرگز به کودکت نگو قرآن بخوان !

 

جوان عزیز قرآن بخوان تا می توانی چون پیامبرت می فرماید:

اگر کسی در جوانی قرآن بیاموزد و بخواند معرفت قرآن با خون و گوشت او سرشته می شود....

 اما در مورد کودکانمان چه کنیم ؟ کودکانی که زمانی جوان خواهند شد !  و آنها نیز باید رابطه تنگاتنگی با قرآن داشته باشند و به برنامه زندگی الهی خود عمل کنند...

برای اینکه جوانانی داشته باشیم :که خود به سمت قرآن رفته ودر جوانی قرآن بخوانند و خود با علاقه آیات روح بخشش را تلاوت کنند .... چه باید کرد؟

علی رغم تاکید هرچه بیشتر خواندن قرآن به  هر جوان مسلمان ....و اینکه ..... قرآن بخوان تا می توانی ... شاید فردا نتوانی  

اما در مورد کودکانمان .....

هرگز به ایشان  نباید گفت :قرآن بخوان

هرگز  نباید به صورت مستقیم؛ ایشان را  به خواندن قرآن امر  کرد

بلکه اگر دوست داشته باشیم کودک ما در آینده جوانی باشد که ارتباط تنگاتنگی با قرآن برقرار کند و با خواندن قرآن‌؛ و تفکر و تعمق در آن ؛ هدایت را جستجو کند و طبق فرموده پیامبر اسلام معرفت و بینشی پیدا کند که راهبر او باشد و از قرآن نشات گرفته باشد و با خون و گوشت وی سرشته شود....

 باید تنها و تنها  خودمان با قرآن ارتباط داشته باشیم و به طور روزمره و به جد قرآن را بخوانیم و کودک ما تنها  ببیند ...

اما هرگز به او گفته نشود؛ که بیا و قرآن بخوان ... او تنها در خانواده ای بزرگ شود که در آن خانواده قرآن اهمیت داشته باشد( و ببیند که والدین او هر روزه آن را می خوانند و ارتباط خود را با آن قطع نمی نمایند ) کافی است ...

یعنی بینشی که شما به عنوان مادر یا پدر درباره  قرآن  به او می دهید  یا  قرآن را به عنوان یک برنامه زندگی به او می شناسانید و یا به گونه ای دیگر ....

 کودکتان خود به نتیجه ای بدون توضیح شما می رسد که : قرآن کتابی است که ما آن را در عزا ؛وقتی که عزیزی را از دست داده ایم ؛ می خوانیم . آری! این است آموزشی که ( معمولا ) ما به کودکانما ن در باره قرآن می دهیم.....

 

 

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٧/۱٦ -