قرآن بخوان تا می توانی شاید فردا نتوانی ....

ماه رمضان ماه قرائت قرآن

 

 

در روایات است که:

 

افضل عبادات در ماه مبارک رمضان قرائت قرآن است .

(به نظر شما چرا؟اینگونه گفته اند؟)

 

ابن را خودم می گم :مخصوصا اگه معنی فارسی اش را هم بخوانی .و به قول ‌مروارید خانم گل ؛ سعی ات این باشه که ؛ عمل هم بکنی

 

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/۳٠ -

امنیت خانه تو را چه چیزی و چه کسی تضمین می کند؟

 

فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ

[این چراغ پرفروغ‏] در خانه‏هایى قرار دارد که خداوند اذن فرموده دیوارهاى آن را بالا برند [تا از دستبرد شیاطین و هوسبازان در امان باشد]؛ خانه‏هایى که نام خدا در آنها برده مى‏شود، و صبح و شام در آنها تسبیح او مى‏گویند...

 

 

 

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/٢٩ -

قرآن در زندگی شاعر بلندآوازه شیعی سید محمد حسین شهریار بهجت تبریزی

 

  ٢٧شهریور  روز "شعر و ادب فارسی"  و روز بزرگداشت "استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی " ملقب به شهریار؛ در واقع سالروز مرگ این شاعر بلند آوازه است که ای کاش روز تولد این شاعر برای بزرگداشت او و روز شعر و ادب فارسی برگزیده می شد.

شاعری که شعر های زیبای ولایی او (در مدح امیر مومنان و امام حسین علیها السلام )نامش را در شمار شاعران اهل بیت بلند آوازه کرده است.

در سال گذشته، سریالی از زندگی این شاعر آذری زبان، در صدا وسیمای جمهوری اسلامی به نمایش درآمد ،که چهره این شاعر شیعی را در اذهان عمومی خدشه دار کرد .هرچند که این سریال، توسط کارگردان صاحب نام  و سبک  سینمای ایران، "کمال تبریزی" کارگردانی شده بود؛ اما این سریال نتوانست شخصیت چند بعدی این سید شاعر را به زیبایی به تصویر بکشد مخصوصا هنگامی که زمان میانسالی شهریار فرا رسید.واز زمان میانسالی به بعد،این سریال حالت طنزگونه ای به خود گرفت .( هنرپیشه زمان میانسالی و پیری شهریار بازیگر طنز سریالهای تلویزیونی ایام ماه  مبارک رمضان است ، که هم اکنون در سریال طنز شبکه پنج  مامور بدرقه  به بازی مشغول است )

فرزند شهریار در اعتراض به این سریال واقعیاتی را عنوان کرد که در شماره ١٩٠٨٠ روزنامه کیهان چاپ و موجود می باشد و دوستان عزیزم برای خواندن این صفحه می توانند به این لینک مراجعه کنند:

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1616778

فرزند شهریار  خانم "مریم بهجت تبریزی" در قسمتی از اعتراضات خود عنوان کرده اند:

پدرم فردی متدین و مذهبی بودند ولی در این فیلم این طور نشان داده نشده است. ایشان حافظ قرآن بودند وآن قدر قرآن خوانده بودند که زبان عربی را از این طریق یاد گرفته بودند.

آری! در واقع ...از شاعری که به سختی تحت تاثیر حافظ شیرین سخن بوده ، حافظ را استاد خود می دانسته، و خود را دنباله رو حافظ؛ هرگز جز این، انتظاری نمی رود. به هر حال ما در عصری زندگی می کنیم که تمامی رسانه های جمعی دست در دست هم داده اند که خیلی از حقایق ، واژگون جلوه کند و ما نتوانیم آن را به واقعیت بفهمیم. پس خود باید به دنبال حقیقت رفته و آن را دریابیم .حقایقی که از این شاعر فرزانه در دست است بیانگر خط مشی زندگی اوست که وی را محبوب خاص وعام کرده است.

در پایان شعری را از این سید بزرگوار  در وصف مولا یمان علی علیه السلام می آورم که خواندنش در ایام شهادت امام شیعیان  به نوعی زیارتی از ایشان  است :

علی آن شیر خدا شاه عرب     الفتی داشته با این دل شب

  شب ز اسرار علی آگاه است    دل شب محرم سرالله است

  شب علی دید به نزدیکی دید     گرچه او نیز به تاریکی دید

  شب شنفته است مناجات علی    جوشش چشمه ی عشق ازلی

 شاه را دیده به نوشینی خواب     روی بر سینه ی دیوار خراب

 قلعه بانی که به قصر افلاک     سر دهد ناله ی زندانی خاک

 اشگباری که چو شمع بیزار     می فشاند زر و می گرید زار

 دردمندی که چو لب بگشاید      در و دیوار به زنهار آید

 کلماتی چو در آویزه ی گوش    مسجد کوفه هنوزش مدهوش

 فجر تا سینه ی آفاق شکافت     چشم بیدار علی خفته نیافت

 روزه داری که به مهر اسحار     بشکند نان جوین افطار

 نا شناسی که به تاریکی شب     می برد شام یتیمان عرب

 پادشاهی که به شب برقع پوش    می کشد بار گدایان بر دوش

 تا نشد پردگی آن سر جلی        نشد افشا که علی بود علی

 شاهبازی که ببال و پر راز      می کند در ابدیت پرواز

 شهسواری که به برق شمشیر    در دل شب بشکافد دل شیر

 عشقبازی که هم آغوش خطر     خفت در خوابگه پیغمبر

 آن دم صبح قیامت تاثیر          حلقه ی در شد از او دامنگیر

 دست در دامن مولا زد در      که علی بگذر و از ما نگذر

 شال شه وا شد و دامن بگرو     زینب اش  دست به دامن که مرو

 شال می بست و ندایی مبهم         که کمربند شهادت محکم

 پیشوایی که ز شوق دیدار       میکند قاتل خود را بیدار

ماه محراب عبودیت حق        سر به محراب عبادت منشق

 میزند پس به لب او کاسه ی شیر   میکند چشم اشارت با سیر

 چه اسیری که همان قاتل اوست     تو خدایی مگر ای دشمن دوست 

 در جهانی که همه شور همه شر     ها علیُ بشرُ  کیف  بشر 

 کفن از گریه ی غسال خجل         پیراهن از رخ وصال خجل

 شبروان مست ولای تو علی       جان عالم به فدای تو علی

                                                  

                                             ( شهریار ) 

                        


 

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/٢٦ -

اگر آیات قرآن را درک نکنیم، می تواند خواندنش برایمان مفید باشد!؟

 

تا حالا فکر کردید اگر آیات قرآن را درک نکنیم،خواندنش می تواند برایمان مفید باشد!؟

پیرمرد امریکایی تازه مسلمان شده بود. با نوه کوچکش در یک مزرعه در کوههای شرقی کنتاکی زندگی می کرد. هرروز صبح بعد از صبحانه، پدربزرگ پشت میز آشپزخانه می نشست و قرآن می خواند.

نوه اش هر بار مانند او می نشست و سعی می کرد فقط بتواند از او تقلید کند. یک روز پرسید: پدربزرگ من هر دفعه سعی می کنم مانند شما قرآن بخوانم، اما آن را نمی فهمم و چیزی را که نفهمم زود فراموش می کنم و کتاب را می بندم! خواندن قرآن چه فایده ای دارد؟

پدر بزرگ به آرامی زغالهای داخل سبدی را توی بخاری ریخت و پاسخ داد: این سبد زغال را بگیر و برو از رودخانه برای من یک سبد آب بیاور. پسر بچه گفت: اما قبل از اینکه من به خانه برگردم تمام آب از سوراخهای سبد بیرون می ریزد!؟

پدر بزرگ خندید و گفت: آن وقت تو مجبور خواهی بود دفعه بعد کمی سریعتر حرکت کنی! و او را با سبد به رودخانه فرستاد تا سعی خود را بکند.

پسر سبد را آب کرد و سریع دوید، اما سبد خالی شده بود، قبل از اینکه او به خانه برگردد. در حالی که نفس نفس می زد به پدربزرگش گفت که حمل کردن آب در یک سبد غیر ممکن بود. برای همین رفت که یک سطل بردارد.

پدربزرگ گفت: من یک سطل آب نمی خواهم، من یک سبد آب می خواهم، تو فقط به اندازه کافی سعی خود را نکردی؛ و او از در خارج شد تا تلاش دوباره پسر را تماشا کند. این بار پسر می دانست که این کار غیر ممکن است، اما خواست به پدر بزرگش نشان دهد که اگر هم او بتواند سریعتر بدود باز قبل از اینکه به خانه باز گردد آبی در سبد وجود نخواهد داشت.

پسر دوباره سبد را در رود خانه فرو برد و سخت دوید، اما وقتی که به پدربزرگش رسید سبد دوباره خالی بود. نفس نفس زنان گفت : پدربزرگ ببین! بی فایده است. پیرمرد گفت: باز هم فکر می کنی که بی فایده است؟ به سبد نگاه کن.

پسر به سبد نگاه کرد و برای اولین بار فهمید که سبد فرق کرده است. سبد کهنه و کثیف زغالی، حالا به یک سبد تمیز تبدیل شده بود و قطرات آب آن را براق کرده بود...

پسرم، چه اتفاقی می افتد وقتی که تو قرآن می خوانی. تو ممکن است چیزی را نفهمی یا به خاطر نسپاری، اما وقتی که آن را می خوانی تو تغییر خواهی کرد؛ باطن و ظاهرت، و این کار خداوند است در زندگی ما...
پسرک با لبخند به قرآن روی میز نگاه می کرد. پدربزرگ به او گفت: ظرف  درون ما آدم ها به اندازه سرعت و توانایی خودمان می تواند از بیکران قرآن و مفاهیمش برداشت کند و اگر این ظرف درونی ما مانند سبدی باشد؛ باز هم قرآن لطفی دارد که وجودمان را زلال و تمیز می کند و این معجزه قرآن است
...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/٢٢ -

راه حلی برای اینکه معجزه قرآن در تو اتفاق بیفتد...

 

یکی از چیز هایی که همیشه ذهن مرا به خود مشغول ساخته وهمیشه به آن ،در فرصت های به دست آمده، کم وبیش، فکر می کنم؛این است که :معجزه قرآن چیست؟ مگر معجزه آن نیست که شگفتی می آورد و آدمیان انگشت به دهان می مانند؟در این که قرآن معجزه است شکی نیست ... پس، حتما ما آنرا درنمی یابیم و این معجزه را درک نمی کنیم ... در این میان من به دنبال مطالبی هستم که معجزه خود قرآن را برایم توضیح دهد و در کتابهای مختلف جستجو کرده و از پژو هشگران بسیار پرس وجو می کنم .....

چند ی است که مطلبی(در موردقرآن) از پژو هشگری مطالعه کرده ام که مرا به شگفتی واداشته  است دوست دارم آن را برایتان بازگو کنم و نظراتتان را در مورد ش بدانم.....

این پژوهشگر می نویسد برای اینکه معجزه قرآن در شما صورت بگیرد راه حلی دارد و او این راه حل را اینگونه بیان می کند:

ابتدا باید قرآن را به صورت مستمر بخوانید یعنی خواندن قرآن جزو یکی از برنامه های زندگی اتان محسوب شود ،با این خواندن مستمر ،کم کم قرآن همچون سرودی آشنا در شما جریان می گیرد و تسلطی بر  آیات قرآن ، برای شما به وجود می آید .

(البته خواندن مستمر قرآن باید با تدبر و تامل صورت پذیرد که تسلط را برای شما به ارمغان بیاورد)

در این زمان هنگام بهره برداری از قرآن فرا می رسد و قرآن در هنگام بحران ها و تزلزل به شما  ثبات و آرامش می دهد و راهبر تان  خواهد بود .کسانی که ابتدا به واسطه خواندن مستمر قرآن ،بر آن تسلط یافته اند، هنگام بحران ها ؛تزلزل ها ؛ سختی ها  و گرفتاری ها، آیه ای از قرآن را می بینند که در آنها بزرگ شده و بر آنها جلوه کرده و تمام وجود آنها را در بر گرفته است .آن آگاهی و تسلط بر قرآن ،مقدمه ی  بحران زدایی و تزلزل زدایی است.

اینگونه قرآن خواندن است که شما را ،ثبات می دهد و به امن می رساند تا در اوج بحران آرام باشید و در متن معرکه چون کوه...

تا زمانی که تسلط بر قرآن، به واسطه مستمر خواندش به دست نیامده باشد، تثبیت آیه های قرآن در شما شکل نمی گیرد و  به آن مرحله بهره برداری از قرآن نخواهی رسید و شما نمی توانید، در زمان بحرانهای روحی اتان و تزلزل ها و گرفتاریهای مادی و معنوی ات از آن استفاده ببری و در اینجاست که باید دیگری برای شما آیه ی مناسب را (در آن لحظه های بحران ) بخواند که تو خودت آن مرحله را نگذرانده ای و بر آن تسلط نیافته ای....

و اینگونه است که :معجزه قرآن در شما شکل می گیرد .....

پس قرآن بخوان تا می توانی شاید فردا نتوانی.....

 

 

 

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/۱٩ -

راه حلی برای اینکه معجزه قرآن در تو اتفاق بیفتد...

 

یکی از چیز هایی که همیشه ذهن مرا به خود مشغول ساخته وهمیشه به آن ،در فرصت های به دست آمده، کم وبیش، فکر می کنم؛این است که :معجزه قرآن چیست؟ مگر معجزه آن نیست که شگفتی می آورد و آدمیان انگشت به دهان می مانند؟در این که قرآن معجزه است شکی نیست ... پس، حتما ما آنرا درنمی یابیم و این معجزه را درک نمی کنیم ... در این میان من به دنبال مطالبی هستم که معجزه خود قرآن را برایم توضیح دهد و در کتابهای مختلف جستجو کرده و از پژو هشگران بسیار پرس وجو می کنم .....

چند ی است که مطلبی(در موردقرآن) از پژو هشگری مطالعه کرده ام که مرا به شگفتی واداشته  است دوست دارم آن را برایتان بازگو کنم و نظراتتان را در مورد ش بدانم.....

این پژوهشگر می نویسد برای اینکه معجزه قرآن در شما صورت بگیرد راه حلی دارد و او این راه حل را اینگونه بیان می کند:

ابتدا باید قرآن را به صورت مستمر بخوانید یعنی خواندن قرآن جزو یکی از برنامه های زندگی اتان محسوب شود ،با این خواندن مستمر ،کم کم قرآن همچون سرودی آشنا در شما جریان می گیرد و تسلطی بر  آیات قرآن ، برای شما به وجود می آید .

(البته خواندن مستمر قرآن باید با تدبر و تامل صورت پذیرد که تسلط را برای شما به ارمغان بیاورد)

در این زمان هنگام بهره برداری از قرآن فرا می رسد و قرآن در هنگام بحران ها و تزلزل به شما  ثبات و آرامش می دهد و راهبر تان  خواهد بود .کسانی که ابتدا به واسطه خواندن مستمر قرآن ،بر آن تسلط یافته اند، هنگام بحران ها ؛تزلزل ها ؛ سختی ها  و گرفتاری ها، آیه ای از قرآن را می بینند که در آنها بزرگ شده و بر آنها جلوه کرده و تمام وجود آنها را در بر گرفته است .آن آگاهی و تسلط بر قرآن ،مقدمه ی  بحران زدایی و تزلزل زدایی است.

اینگونه قرآن خواندن است که شما را ،ثبات می دهد و به امن می رساند تا در اوج بحران آرام باشید و در متن معرکه چون کوه...

تا زمانی که تسلط بر قرآن، به واسطه مستمر خواندش به دست نیامده باشد، تثبیت آیه های قرآن در شما شکل نمی گیرد و  به آن مرحله بهره برداری از قرآن نخواهی رسید و شما نمی توانید، در زمان بحرانهای روحی اتان و تزلزل ها و گرفتاریهای مادی و معنوی ات از آن استفاده ببری و در اینجاست که باید دیگری برای شما آیه ی مناسب را (در آن لحظه های بحران ) بخواند که تو خودت آن مرحله را نگذرانده ای و بر آن تسلط نیافته ای....

و اینگونه است که :معجزه قرآن در شما شکل می گیرد .....

پس قرآن بخوان تا می توانی شاید فردا نتوانی.....

 

 

 

...
ادامه مطلب

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/۱٥ -

زنگار گرفته قلب و روحم ......

 

 

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند :

 

قلب ها زنگ می زنند ؛ همانطوری که آهن زنگ می زند؛

و همانا جلا دهنده آنها قرائت قرآن است .....                              

 

 

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/۱۱ -

یادی از بهترین مترجم قرآن

 دکتر مهدی فولادوند در سال ١٢٩٩در شهرستان اراک دیده به جهان گشود .او که در خانواده ای مذهبی پرورش یافته بود نوه دختری آیت الله حاج آقا محسن اراکی به شمار می رفت او در سن ١٢سالگی به تهران امد و در سال١٣١٨از مدرسه دارالفنون موفق به اخذ درجه ادبی آن زمان شد از انجایی که وی علاقه شدیدی به عرفان داشت تحصیلات دانشگاهی خود را دررشته حقوق دانشگاه تهران ناتمام گذاشت در سال ١٣٢٩برای تحصیلات عازم فرانسه شد او حدود ١۴سال در دانشگاه سوربن پاریس به تحصیل پرداخت و از رساله دکترای خود که درباره عمر خیام بود به خوبی دفاع کرد.

دکتر فولادوند در سال ۱۳۴۴ با انبانی پر به تهران بازگشت و در هنرکده هنر های دراماتیک و هنرهای زیبای دانشگاه تهران و نیز مدرسه عالی ادبیات و زبان های خارجه به تدریس درس هایی چون :فلسفه زیبایی شناسی/ زبان فرانسه و تاریخ و فرهنگ ایران مشغول شد دکتر فولادوند بیش از ۳۰ جلد کتاب در موضوعات مورد علاقه و مطالعه اش به فارسی و فرانسه دارد.

از مهمترین آثار وی باید به ترجمه فارسی قرآن اشاره کرد که در سال ۱۳۷۳ توسط دفتر مطالعات تاریخ و معارف اسلامی به چاپ رسید که تاکنون یک جایزه و ۵ لوح تقدیر را برای ترجمه اش به ارمغان آورده است از این رو پژوهشگران ترجمه حاضر را در شماربهترین ترجمه های موجود به زبان فارسی دانسته اند .این ترجمه نخستین بار در سال ۱۳۴۵در جزوه ای به (نام گل هایی از قرآن) به چاپ رسید .چون در آن زمان به حز ترجمه های مرحوم  قمشه ای و مرحوم ابوالقاسم پاینده برگردان دیگری از قرآن در دسترس نبود لذا این ترجمه خیلی زود مورد اقبال و توجه قرار گرفت  این بود که مرحوم فولادوند در کار سترگی که در پیش داشت استوار تر گام برداشت که حاصل آن ترجمه کل قرآن به فارسی است .چرا ترجمه دکتر محمد مهدی فولادوند از قرآن بهترین ترجمه قرآنی است؟

مهمترین ویژگی این برگردان دوری از افراط و تفریط های رایج در واژه گزینی و اصطلاح یابی فارسی معادل های قرآنی است .از این رو در برگردان حاضر از کاربرد واژه های غیررایج فارسی به بهانه سره بودن و نیز (کاربرد)واژه های عربی دشوار پرهیز شده است. این ویژگی زبان فارسی را برخوردار از شیوایی رسایی و استواری خاصی کرده است . و مترجم در ترجمه سوره های مکی آخر قرآن زبانی آهنگین و زیبا را برگزیده است .به هر حال ترجمه صورت گرفته از قرآن توسط دکتر فولادوند از حیث مطابقت با متن (قرآن)هماهنگی و یکدستی /شیوه ترجمه و نیز نثر فارسی ساده و آسان یاب آن از امتیاز خاصی در میان اقران خود بهرمند است .سرانجام در ۱۵ مرداد ماه گذشته  این اندیشمند پژوهشگر و مترجم بزرگ قرآن در سن ۸۸ سالگی رخت از این خاکدان فانی بربست .روانش شاد باد.

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/۱٠ -

استاد عزیزم تو دامنه دید مرا وسعت بخشیدی ........

............

اولین باری که دکتر را دیدم ......

گفت : قرآن می خوانید؟ گفتیم :آره ...گاهی وقتها... گفت چرا ؟چرا به صورت روزمره نمی خوانید؟ 

گفتیم : دنبال یک تفسیر خوب می گردیم .... گفت: منظورم خود قرآن است ....خود قرآن با یک معنی روان که هر روز بخوانید ....

گفتیم : مگر می شود قرآن را بدون تفسیر فهمید؟ گفت:از ما خواندن

خود قرآن را خواسته اند. نگفتند قرآن را با تفسیر بخوانید...

 دکتر عزیز

دیری است  که تو را ندیده ام !! چه مدت است که از تو دور هستم؟ استاد عزیزم به یادت هستم.

 دیر آمدی ای نگار سرمست                 زودت ندهیم خاطر از دست 

 

 

...

پيام هاي ديگران()        link        ۱۳۸٧/٦/٦ -